زبانهای برنامه نویسی وب چه هستند

طراحی سایت

بازدیدها: 44

انواع سایت :

در بحث طراحی سایت ما به دو نوع سایت می پردازیم :

 1. سایت های استاتیک
 2. سایت های داینامیک

سایت هایی که تنها جنبه ی اطلاع رسانی دارند و هدف از ساخت سایت اطلاع رسانی یک طرفه است که اغلب از طرف سایت می باشد از این سایت ها بیشتر برای تبلیغات استفاده می کنند در واقع این سایت ها نمی توانند کاربر محور باشند و برای موتورهای جستجو اهمیت زیادی ندارند تنها با استفاده از HTML و CSS پیاده سازی می گردد و وب سایت به دیتابیسی برای خواندن مطالب متصل نیست. وب سایت استاتیک کنترل پنلی برای مدیریت مطالب وب سایت ندارد و طراح وب سایت می تواند تغییرات لازم را در وب سایت انجام دهد که هم اکنون دوره طراحی وب سایت استاتیک سر آمده است. حال آنکه وب سایت دینامیک از طریق زبان های برنامه نویسی سمت سرور با دیتابیس در ارتباط می باشد و اطلاعات لازم را در دیتابیس ذخیره و از دیتابیس جمع آوری می نماید. وب سایت دینامیک همچنین دارای کنترل پنلی می باشد که می توان از طریق آن کنترل پنل مطالب و محتوای وب سایت را مدیریت نمود.

ویژگی های سایت های استاتیک :

 1. فضای کمی دارند
 2. گرافیک بالا و ظاهر زیبایی دارند .
 3. هزینه تمدید هاست پایینی دارند (چون فضای کمی نیاز دارند).
 4. هزینه طراحی سایت استاتیک نسبت به هزینه طراحی سایت دینامیک کم است .
 5. این نوع سایت ها نیاز به مدیریت محتوا ندارند در واقع بدون CMS می باشند .
 6. اما در اینجا لازم است تا سایت فلش را نیز که نوعی از سایت های استاتیک است را معرفی کنیم

سایت های داینامیک

به تمام سایتهایی که دارای سیستم مدیریت محتوا می باشند سایت های دینامیک می گویند .این گونه سایت ها امکان تغییر محتوا و گرافیک سایت را به کاربر می دهد.

طراحی سایت با asp.net

ASP.net مخفف عبارت Active Server Pages بوده و بر خلاف باور اکثر علاقه مندان به دنیای برنامه نویسی،  زبان برنامه نویسی محسوب نمی شود بلکه تکنولوژی مایکروسافت برای ایجاد نرم افزارهای تحت وب است. بهترین نرم افزار برای اجرا و کار با ASP.net نرم افزار Visual Studio است که جزو یکی از بی نقص ترین و بهترین نرم افزارهای منتشر شده از طرف مایکروسافت می باشد.

ASP.net در حقیقت سه چارچوب (Framework) برای ساخت برنامه های تحت وب ارائه می دهد :

 1. وب فرم
 2. webform
 3. ASP.net Web pages

هرسه این فریم ورک ها دارای ثبات کافی بوده و کامل هستند به معنای دیگر شما قادرید با هرکدام از این فریم ورک ها اپلیکیشن های تحت وب فوق العاده ای خلق کنید.وب سایت نیز نوعی اپلیکشن یا برنامه تحت وب محسوب می شود بنابراین با استفاده از هریک از این فریم ورک ها می توان طراحی سایت های ASP.NET کاملا حرفه ای را انجام داد.

طراحی وبسایت ASP.Net  با فریم ورک  web pages

در حقیقت کارایی اصلی این فریم ورک برای تجمیع کدهای نوشته شما و HTML و قراردان این کدها در یک فایل واحد است.برای کار با Web pages نیاز است آشنایی با ASP کلاسیک وجود داشته باشد و بهتر است تجربه کار با PHP را نیز داشته باشید.کار با Web pages نسبت به دو فریم ورک دیگر نسبتا راحتر بوده و نیاز به مهارت کمتری دارد.

ASP.net Web Pages و Razor syntax در کنار هم مسیری بسیار سریع و سبک برای ترکیب کدهای سورس سایت و HTML برای طراحی محتوای داینامیک فراهم می آورند.اتصال به پایگاه داده ، اضافه کردن ویدئو ، اتصال به شبکه های اجتماعی و بسیار از ویژگی های قابل ارائه از طریق Web Pages به شما کمک زیای در جهت زیباتر و کارآمدتر شدن طراحی سایت و همچنین همگام بودن طراحی وب سایت شما با استاندارهای روز دنیا می نماید.

طراحی سایت ASP.NET با فریمورک Web Forms

فریم وردک Web Forms مناسب کسانی است که علاوه بر آشنایی متوسط با برنامه نویسی آشنایی کافی در مورد مدل توسعه سریع اپلیکیشنRAD – Rapid application development داشته باشند.این فریم ورک با در اختیار قرار دادن کتابخانه قوی خود نحوه تعامل و کار با HTML را نیز بسیار ساده و البته گسترده تر نموده است.

طراحی سایت ASP.NET با فریمورک MVC

فریم ورک MVC نسبتا جدیدتر و کمی پیچیده تر از دو فریم ورک قبلی است.از طریق MVC کنترل کاملی بر HTML وجود دارد و یکی از ویژگی های مهم آن جدا بودن کدها از HTML است که باعث می شود روند طراحی سایت و اپلیکشن و همچنین بروزسانی ها و تغییرات به سادگی و با قابلیت های زیادی انجام پذیر باشد.

 

طراحی سایت با php

PHP به دلیل ماهیت کد باز بودن آن محبوبیت بیشتری برای پیاده سازی سایت ها دارد و امروزه درصد بسیاری بالایی از سایت ها توسط زبان برنامه نویسی PHP راه اندازی می گردد. کد باز بودن به آن معناست که جامعه کاربری بزرگی به صورت رایگان برای توسعه PHP تلاش می نمایند و هر یک از اعضای این جامعه کاربری از امکانات به وجود آمده برای پیاده سازی وب سایت خود استفاده می نماید. طراحی سایت PHP امروزه بسیار مرسوم است زیرا سرعت پیاده سازی وب سایت توسط آن بالاتر بوده و هزینه تمام شده طراحی سایت با PHP پایین تر از سایر روش ها می باشد.

PHP هم در بستر سیستم عامل لینوکس و هم ویندوز قابل اجراست اما بر روی سرور لینوکس با Apache بهترین کار کرد را دارد. سرورهای لینوکس از امنیت و پایداری بالایی برخوردارند و همین مورد نیز یکی از دلایل محبوبیت PHP می باشد.

با توجه به آمار سایت w3techs امروزه در حدود 81 درصد سایت های موجود با زبان برنامه نویسی PHP نوشته شده اند که دلیل محبوبیت و استفاده بسیار از این زبان برنامه نویسی وجود امکانات بسیار رایگان نوشته شده به این زبان برنامه نویسی می باشد. هم اکنون PHP دارای اسکریپت های آماده و رایگان بسیاری نظیر سیستم های مدیریت محتوا، فروشگاه سازها، اسکریپت های انجمن ساز می باشد که به آسانی برنامه نویسان PHP می توانند از بسترهای موجود برای طراحی سایت خود استفاده نمایند. در کشور عزیز ما ایران دو زبان برنامه نویسی PHP و ASP.NET بیشترین طرفدار را دارند که از بین این دو PHP به مانند بازار جهانی پر طرفدار تر می باشد و وب سایت های بیشتری بر پایه آن طراحی می گردند.

برخی از برنامه نویسان PHP تمایل دارند کد نویسی وب سایت را با استفاده از اسکریپت ها و کتابخانه های آماده انجام دهند و برخی دیگر کد نویسی وب سایت را از پایه انجام می دهند. در PHP مهم این نیست که از چه روش برای پیاده سازی وب سایت استفاده گردد مهم امکانات و کیفیت وب سایت طراحی شده می باشد. پس بنابراین بر روی نحوه انجام تمرکز ننمایید و برای سفارش وب سایت بر روی امکانات مورد نظر خود تمرکز نمایید.

طراحی سایت با وردپرس

به عنوان محبوب ترین سیستم مدیریت محتوا مطرح می باشد که دارای امکانات فراوانی برای ساخت سایت می باشد و قدمت بسیاری دارد. این اسکریپت دارای هسته مرکزی قدرتمندی می باشد که به طراحان و برنامه نویسان وب سایت قابلیت طراحی هر نوع سایتی را می دهد. در کنار هسته اصلی این سیستم مدیریت محتوا پلاگین هایی وجود دارند که در صورتی که امکانی در هسته اصلی وردپرس وجود نداشت می توان از طریق نصب و پیکربندی پلاگین مورد نظر قابلیت مورد نظر را به وب سایت اضافه نمود. همچنین در صورتی که قابلیت مورد نظر در امکانات پیش فرض وردپرس وجود نداشت برنامه نویسی می توان از طریق برنامه نویسی PHP امکان مورد نظر را به سایت اضافه نمایید.

طراحی سایت با مجنتو

یکی از قویترین و مطرح ترین سیستم های مدیریت محتوای فروشگاهی یا فروشگاه ساز که دارای قابلیت های فراوانی می باشد. مجنتو برای راه اندازی انواع مختلف فروشگاه های اینترنتی مناسب است و در صورتی که امکانی در قابلیت های پیش فرض آن وجود نداشت می توان با استفاده از ماژول های موجود آن و یا از طریق برنامه نویسی قابلیت مورد نظر را اضافه نمود.

PHP به عنوان محبوب ترین زبان برنامه نویسی برای پیاده سازی سایت های اینترنتی امکانات، قابلیت های فراوانی را به برنامه نویس برای طراحی سایت می دهد. همچنین دارای اسکریپت ها و کتابخانه آماده فراوانی می باشد که طراح و برنامه نویس وب سایت با استفاده از آنها می تواند کار طراحی وب سایت را سریعتر انجام دهد. با اینکه این اسکریپت ها به صورت رایگان ارائه می گردند توسط افراد مبتدی برای پیاده سازی وب سایت نباید مورد استفاده قرار بگیرند زیرا با نصب و پیکربندی نادرست ممکن است لطمه ها جبران ناپذیری به وب سایت وارد آید.

 

https://www.avinapardaz.com

https://sitedar.com

دیدگاه بگذارید

avatar
  Subscribe  
Notify of